Informator Dziennik Sejmowy nr 4

Polacy!

Pękły okowy krepujące wolność naszą. Z całą ufnością czekamy wyroku kongresu pokojowego (…) Dosyć polało się krwi polskiej w tej wojnie morderczej. Toteż pokojową drogą pragniemy dojść do upragnionego celu – do utworzenia zjednoczonej Polski.

Interesy nasze domagają się koniecznie jednolitego ośrodka kierowniczego w ruchu polskim dzielnic naszych. (…) Utworzenie Naczelnej Rady Ludowej dokona się na podstawie szczerze demokratycznej, przez delegatów Narodu Polskiego wybranych głosami wszystkich mężczyzn i niewiast polskich, które ukończyły 20. Rok życia. Wybranych delegatów  i delegowane zwołujemy na

Polski Sejm Dzielnicowy

który odbędzie się

we wtorek, 3 grudnia w Poznaniu

o godz. 11 przed południem na Sali Lamberta.

Otwarcie Sejmu poprzedzi o godzinie pół do 10 uroczyste nabożeństwo z kazaniem sejmowym w kościele farnym (…).

Polacy! Z morza krwi unosi się Biały Orzeł odrodzonej Polski, spełnienie naszych tęsknot, pragnień i nadziei, które nas krzepiły w ciężkich przejściach narodowych.

Stańmy więc do szeregu, by utrwalić podwaliny nowej Polski.

Polacy! Chwila obecna żąda od nas spokoju, napięcia wszystkich sił, poświęceń materialnych, karności i zgody.

Poznań, 14 listopada 1918 r.

Komisariat Naczelnej Rady Ludowej

 

Komisariat NRL: ks. Stanisław Adamski, Wojciech Korfanty, Adam Poszwiński.

 

Ostatni Burmistrz Bnina

Bnin to niewielkie miasteczko, którego już od dawna nie ma na mapie. Wcielony administracyjnie do Kórnika, zachował jednak swoją tożsamość i pamięć o wybitnych osobowościach z nim związanych.

Żyją tam ciągle potomkowie rodziny Flensów, których przodek w latach 1919-1935 był ostatnim burmistrzem Bnina, a w roku 1918 jednym z trzech delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy, pochodzących z tych okolic. Wincenty Flens to postać wielowymiarowa – działał społecznie, prowadził wraz z rodziną hotel „Victoria”, pisał skierowane do młodzieży książki o charakterze wychowawczym. Oddany sprawie odzyskania niepodległości przez Polskę, pochodził z rodziny o korzeniach niemieckich bądź holenderskich. Według danych z notatek parafialnych Flensowie osadzili się na ziemiach należących do dóbr kórnickich w XVIII wieku, zapewne za sprawą Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej.

Zaznaczyli swą obecność w Bninie nie tylko osobą ostatniego burmistrza, ale także działaniami kolejnych pokoleń. Dziś prawnuk brata Wincentego Flensa jest jednym z organizatorów działań grupy rekonstrukcyjnej, zajmującej się, między innymi, wydarzeniami związanymi z Powstaniem Wielkopolskim.

Bezpośredni potomkowie Wincentego wyjechali wprawdzie z miasteczka, ale nadal czują się związani z jego historią – wnuk ostatniego burmistrza Bnina weźmie udział w grudniowym Pochodzie Polskim. Żywym śladem lokalnej pamięci o Wincentym Flensie pozostaje nazwa ulicy, przy której mieści się siedziba Fundacji Zakłady Kórnickie.

 

 

Ratusz w Bninie, zdjęcie wykonane przed 1911 rokiem.

 

 

Aktualności

14 listopada, w samo południe, na poznańskim Starym Rynku zostanie zorganizowana inscenizacja historyczna przypominająca 100 rocznicę zwołania Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

Uczestnicy najpierw ze stopni Ratusza poinformują o przejęciu władzy w Komitecie Wykonawczym Rady Żołnierzy, a następnie przejdą pod Pałac Działyńskich, by wysłuchać odezwy Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej o zwołaniu Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

***

Bezpośrednio po zakończeniu inscenizacji historycznej, przed Odwachem  zostanie otwarta przygotowana przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk wystawa poświęcona Polskiemu Sejmowi Dzielnicowemu w 1918 r.

Taka sama wystawa będzie eksponowana w dniach 19 – 26 listopada br. w gmachu Sejmu, po czym oba egzemplarze wystawy będą mogły być pokazywane w miastach powiatowych na terenie wielkopolski i województw ościennych w ramach lokalnych obchodów 100 rocznicy Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

 

 

Budynek Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu

***

Fundacja Zakłady Kórnickie podpisała umowę z Komendą Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego, na mocy której harcerze zorganizują i poprowadzą w dniu 2 grudnia Pochód Polski, jaki przejdzie ulicami Poznania, śladem delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy od poznańskiej Fary do Pomnika Powstańców Wlkp.

 

Dziennik Sejmowy jest formą informowania uczestników obchodów 100-lecia Polskiego Sejmu Dzielnicowego o stanie przygotowań.
Dziennik redaguje Fundacja Zakłady Kórnickie 62-035 Kórnik Aleja Flensa 2B psd@fzk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *