Pochód Polski – ponownie w Poznaniu po stu latach

2 grudnia 2018 roku ulicami Poznania przeszedł pochód nawiązujący do przemarszu „delegatów i delegowanych” na Polski Sejm Dzielnicowy z 3 grudnia 1918 r. Tak jak przed stu laty, na czele szedł sztandar „Sokoła”, za nim podążali zaś m.in. potomkowie delegatów i delegowanych wyróżnieni biało-czerwonymi szarfami.

Dziennik sejmowy opisywał: „Dnia tego pamiętnego miasto tonęło w powodzi chorągwi biało-czerwonych i sztandarów z białym orłem w czerwonym polu. Szare mury Śródmieścia jakoby ożyły w tej nocy i tysiącem igrających na wietrze chorągwi mówiły nam o minionej niewoli, o niezłomnej naszej sile narodowej i o przyszłości jasnej i radosnej jak te barwy. (…)

Najwspanialej oczywiście były przybrane ulice, którymi miał przechodzić pochód delegatów od fary na salę Apollo (…) Następował pochód delegatów, którzy zaszeregowani czwórkami posuwali się naprzód wśród szpaleru zgromadzonych wszędzie na chodnikach tłumów, witających z żywiołowym wprost entuzjazmem. Okna, balkony, nabite były głowami ludzkiemi, dachy nawet zajęto, a zewsząd powiewały chustki, kapelusze, chorągiewki, uśmiechano się, płakano z radości, matki podnosiły małe dzieci na rękach, starcom oczy paliły się młodzieńczym ogniem – czuło się dzień historyczny”.

A tak było sto lat później:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *